KADEM ‘Gazze’ye Kardeş Payı’ kermesi başladı!

Yıl boyu devam edecek “Gazze’ye Kardeş Payı” kampanyası kapsamında açılan Hayır Çarşısı’ndan elde edilecek gelir, gıda ve hijyen kolileri olarak bölgeye ulaştırılacak. Gazze Hayır Çarşısı, 7-8-9 Haziran tarihlerinde Fatih Neslişah Sultan Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM), İsrail tarafından tarihin gördüğü en büyük soykırımlardan birine maruz kalan Gazze’ye destek için attığı adımlara bir yenisini ekledi. “Gazze’ye Kardeş Payı” kampanyası kapsamında İstanbul’da ve KADEM temsilciliğinin bulunduğu 55 şehirde Hayır Çarşısı açtı.

Hayır Çarşılarından elde edilecek gelir ve “Gazze’ye Kardeş Payı” hesabı üzerinden toplanacak bağışlar, gıda ve hijyen malzemesi olarak, Kızılay’ın yardım gemisi ile Gazze’ye ulaştırılacak.

İstanbul’un Fatih semtindeki Neslişah Sultan Kültür Merkezi’nde kurulan “Hayır Çarşısı”nın açılış töreninde konuşan KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Sevim Zehra Can Kaya şu ifadelerde bulundu:

“7 Ekim’den bu yana süren İsrail’in saldırıları sonucunda, Gazze’de 36 binden fazla insan hayatını kaybetti. 80 binin üstünde tedavisi yapılamayan yaralı var. Evler, okullar, hastaneler ve ibadethanelerin yerle bir edildiği bölgede 26 Mayıs’ta İsrail, ‘güvenli bölge’ diyerek 1,5 milyon Gazzeliyi göçe zorladığı Refah’taki çadır kampını bombaladı.

Gazze’deki zulme sessiz kalmamak, tepki göstermek, Gazze halkına maddi manevi destek olmak tüm dünyanın insanlık vazifesi. Bizler de bir sivil toplum kuruluşu olarak, kardeşlik ve yardımlaşma bilinciyle ‘Gazze’ye Kardeş Payı’ yardım seferberliğini tüm Türkiye’de başlatıyoruz. İstanbul’da ve KADEM temsilciliğinin bulunduğu 55 şehirde ‘Hayır Çarşıları’ açıyoruz. Yine kampanya kapsamında ‘Gazze’ye Kardeş Payı’ hesabı üzerinden bağışlar toplayacağız. ‘Hayır Çarşıları’mızdan ve bağışlardan elde edilecek gelir, gıda ve hijyen malzemesi olarak Kızılay’ın yardım gemisiyle Mersin’den Ariş Limanı’na, oradan kara yoluyla Gazze’ye ulaştırılacak.”

KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Can Kaya sözlerine şöyle devam etti:

“‘Gazze’ye Kardeş Payı’ yardım kampanyasıyla Gazze halkına bir nebze olsun destek olabilmeyi amaçlıyoruz. Bölgeye gıda, temiz su ve hijyen malzemeleri gibi en temel insani ihtiyaçların ulaştırılması gerekiyor. Gazze’deki insanlık dramına karşı duyarsız kalmayan, yardım elini uzatmak için çaba sarf eden herkese şükranlarımı sunuyor, ‘Gazze’ye Kardeş Payı’ kampanyamıza ve ‘Hayır Çarşısı’ etkinliğimize destek veren gönüllülerimize, destekçilerimize ve katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.”

İstanbul’daki Gazze Hayır Çarşısı’na 40’ın üzerinde marka destek veriyor. Tekstil, ayakkabı, giyim, aksesuar, ev tekstili, mutfak ürünleri, kırtasiye ve hobi eşyaları gibi pek çok ürünün satışa sunulduğu, yeme-içme alanının yer aldığı çarşı, 7-8-9 Haziran günleri, saat 10.00-21.00 arasında ziyaret edilebiliyor.

“Gazze’ye Kardeş Payı” kampanyasına SMS ve banka aracılığıyla destek vermek mümkün.

Ayrıntılı bilgi için: https://kadem.org.tr/gazzeye-kardes-payi-hayir-carsisi/ Destek vermek için:

IBAN: TR93 0020 5000 0202 3000 0000 06

KADIN VE DEMOKRASİ VAKFI, KUVEYT TÜRK – ALTUNİZADE ŞUBESİ

SMS ile bağış için: GAZZE yazıp, 5236’ya gönderilebilir.

KUTU:

KADEM, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de insanlık ve savaş suçu işleyen İsrail’e karşı, her platformda sesini yükseltti. KADEM’in Gazze için düzenlediği etkinliklerden bazıları şöyle:

KADEM, 11 Aralık’ta, İsrail hükûmeti ve ordu yetkilileri hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi nezdinde suç duyurusunda bulundu. İsrail’in tüm eylemlerinin “Soykırım ve İnsanlığa Karşı Suçlar” kapsamında savaş suçu olduğu belirtilerek, İsrail yetkililerinin yargılanması talep edildi.

* KADEM, Mart 2024’te Birleşmiş Milletler’de (BM) düzenlendiği etkinlikle Filistinli Kadınları gündeme taşıdı. BM çatısı altında düzenledikleri panelde tüm dünyaya Gazze’nin cesur kadınlarını anlatan KADEM, New York’taki Times Meydanı’nda Filistinli kadınların direnişini anlatan enstalasyon ve basın açıklamasından oluşan etkinlikleri hayata geçirdi.

* Filistin için düzenlenen oturma eylemlerine, Büyük Filistin Mitingi’ne katılan KADEM’i gençler yalnız bırakmadı. Genç KADEM ekibi, özellikle İsrail’e destek veren ürünlerin boykot edildiği kampanyalara yönelik hem içerik üretti hem de mevcut kampanyalara destek oldu.

*  Genç KADEM, 19 Mayıs’ta Sultanahmet Meydanı’nda dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde devam eden eylemlerin bir parçası olarak günübirlik çadır kampı kurdu.

* İstanbul’un yanı sıra temsilciliklerinin bulunduğu Türkiye’deki 55 şehirde Filistin’e destek çalışmaları yürüten KADEM, gerek sahada gerekse de sosyal medyadaki faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir